Możesz złożyć zamówienie z rabatem ogólnym bez zakładania konta. Zachęcamy jednak do logowania się lub rejestracji. Aby móc korzystać z indywidualnego rabatu skontaktuj się z Działem Sprzedaży.

Chryzantema - czy tylko na cmentarz?

Autor: Katarzyna Piekarska, 5 października 2022

Pierwsze skojarzenie z chryzantemą - to cmentarz. Ale czy jest tak wszędzie? Okazuje się, że w różnych częściach świata chryzantema ma zupełnie różne i zaskakujące znaczenie! Sama nazwa ma pochodzenie z języka greckiego: chrysos (złoty) i anthemon (kwiat), natomiast roślina pochodzi z Chin.

Chryzantema od zarania dziejów była ulubienicą botaników. Uprawiana w Chinach już w XV wieku p.n.e. Oryginalne kwiaty rosnące dziko, mają złote kwiaty - stąd polska alternatywna nazwa, złocień.

Obecnie szacuje się, że istnieje ponad 20 000 różnych odmian chryzantem, a każda z nich jest piękna na swój sposób. Mają rozmaite pokroje i odcienie, każdy znajdzie coś w swoim guście.

Chryzantemy - czy tylko na cmentarz?

W Polsce chryzantema nieodzownie kojarzy się ze smutkiem po stracie bliskich i zadumą nad sensem życia i przemijaniem. W listopadzie, gdy światło dzienne opuszcza cmentarze, widok chryzantem i lampionów z palącymi się świecami chyba na każdym robi wrażenie. Kupowane są najczęściej z okazji dnia Wszystkich Świętych, dlatego też nie zawsze wywołują pozytywne skojarzenia.

… a może radość życia, odrodzenie i szacunek?

Chryzantema w kulturze azjatyckiej jest natomiast pełna optymizmu – symbolizuje szczęście i długie życie, dzięki czemu są świetnym prezentem na urodziny i baby shower. Jako symbol Słońca (ze względu na promieniste uporządkowanie płatków) przynosi też radość i pogodę ducha. Stare przysłowie mówi: “Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości, pielęgnuj ogród chryzantemowy”. W Europie chryzantema jest wyrazem współczucia. W Ameryce natomiast chryzantemy są zazwyczaj postrzegane jako symbol szacunku i honoru.

Kolor kwiatu również ma wpływ na znaczenie chryzantemy. Na przykład, jeśli otrzymasz od kogoś czerwoną chryzantemę, jest to symbol miłości. Żółty kwiat chryzantemy oznacza zaniedbaną miłość lub smutek. Biała chryzantema jest symbolem lojalności i oddanej miłości. Ogólnie uważa się, że chryzantemy reprezentują szczęście, miłość, długowieczność i radość.

Próba odczarowania stereotypu

Dopiero kilka lat temu do Polski dotarła moda na to, aby chryzantemami ozdabiać nie tylko groby zmarłych. Zastosowanie tych kwiatów jest wszechstronne. Możemy dekorować nimi stoły, parapety okienne, obdarować solenizantów, sadzić w ogrodach, skrzynkach balkonowych lub donicach wystawionych przy wejściu do domu, na tarasie lub balkonie. Dostojnie prezentują się w wiklinowych koszach i starych wazonach. Absolutną nowością są chryzantemy… w bukietach ślubnych!

Tak że nie bójmy się eksperymentować. Umiejętnie dobrane dodatki mogą zupełnie odmienić klątwę chryzantemy, kojarzącej się z cmentarzem - to wspaniałe, piękne kwiaty - zasługują, aby je cenić przez cały rok.

Galeria zdjęć

Ilość recenzji: 0 · Dodaj pierwszą recenzję