Możesz złożyć zamówienie z rabatem ogólnym bez zakładania konta. Zachęcamy jednak do logowania się lub rejestracji. Aby móc korzystać z indywidualnego rabatu skontaktuj się z Działem Sprzedaży.

Kompozycje nagrobne - poradnik funeralny

16 września 2020

Historia pogrzebów sięga początków dziejów ludzkości. W dawnych czasach pochówki odbywały się daleko od terenów mieszkalnych. Wraz z biegiem lat i rozwojem ludzkości zaczęto tworzyć cmentarze. Ceremonia pogrzebowa oraz sposób chowania zwłok mocno różnił się w zależności od tego, w jakim kraju zmarł dany człowiek. W Europie praktykowano niegdyś pochówek ciałopalny - zmarłym towarzyszyły kwiaty obecne w trakcie tego typu ceremonii od tysięcy lat. Wieńce pogrzebowe zaczęto stawiać aż cztery tysiące lat temu. Jak dzisiaj wyglądają najważniejsze zwyczaje pogrzebowe? Jak przygotowywać ponadczasowe kompozycje nagrobne? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Dekoracja grobu - polskie zwyczaje

Na decyzję o wyborze kwiatów na grób wpływa cała masa zróżnicowanych czynników. Mowa tutaj na przykład o relacjach z osobą zmarłą, sytuacji finansowej rodziny czy życzeniach zmarłego określonych w sposób dokładny przed śmiercią. W trakcie zamawiania kompozycji nagrobnej niezwykle istotne są precyzyjne i w miarę szczegółowe instrukcje, aby florysta mógł zrealizować wszystkie prace zgodnie z życzeniem zamawiającego. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że usługi florystów nie są zbyt tanie.

Florystykę funeralną można podzielić na dwie główne kategorie: pogrzebową (związaną w sposób bezpośredni z pochówkiem osoby zmarłej) oraz nagrobną. Do tej pierwszej zalicza się takie wyroby jak:

  • krzyże,
  • serca,
  • girlandy,
  • wieńce pogrzebowe,
  • wiązanki pogrzebowe,
  • kompozycje do położenia na grobie,
  • dekoracje kościelne związane z ceremonią pogrzebową.

Wieńce i wiązanki - nieodłączny element ceremonii pogrzebowej

Na pogrzebach oraz grobach wieńce i wiązanki pojawiają się zdecydowanie najczęściej. Wieńce wykorzystuje się do uroczystości pogrzebowych i państwowych. W naszym kraju wieńce są tworzone zazwyczaj z gałęzi drzew i krzewów iglastych. Z kolei wiązanki pogrzebowe różnią się od wieńców masą oraz ceną - są lżejsze i tańsze. W Polsce są robione głównie ze stroiszu. Wiązanka ma z reguły kształt trójkąta lub wrzeciona.



Kwiaty na cmentarz

Wiele osób nie wyobraża sobie dekoracji grobu bez kwiatów. Podczas wybierania roślin na rodzinny grób warto wybierać najbardziej wytrzymałe gatunki, ponieważ warunki do ich rozwoju w miesiącach zimowych będą bardzo trudne. Osoby mieszkające daleko od miejsca pochówku swoich bliskich mogą też skorzystać z innego rozwiązania, czyli zdecydować się na kwiaty sztuczne na groby. W sklepach można znaleźć przepiękne imitacje kwiatów, które do złudzenia przypominają żywe rośliny. Przez dniem Wszystkich Świętych można znaleźć naprawdę przepiękne kolekcje nagrobne, które prezentują się wykwintnie, estetycznie i gustownie.

Z kolei osoby, które na cmentarz przybywają stosunkowo często i mają odpowiednio dużo czasu na pielęgnowanie kwiatów, mogą posadzić praktycznie dowolnie przez siebie wybrane rośliny. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby nie były one zbyt wysokie ani nie rozrastały się nadmiernie wszerz. W sytuacji, gdy groby zmarłych odwiedzamy dość rzadko, doskonałym pomysłem będą gatunki odporne na suszę. Istotna jest także ilość padającego na grób światła - zupełnie inne rośliny posadzimy w miejscu mocno nasłonecznionym i inne w zacienionym.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie na płytach nagrobnych bliskich wianków, które jednocześnie mogą pełnić funkcję stroiku na znicze. W zależności od preferencji możemy wybrać różne kolory kwiatów i ich rodzaje niezależnie od pory roku. Ulubione kwiaty sztuczne typowe dla okresu wiosenno-letniego będą pięknie prezentowały się nawet zimą. Z kolei jeżeli chcemy nadać grobom bliskich więcej jesiennych akcentów, warto pomyśleć o wiankach ubranych w jesienną brązowo-złotą kolorystykę. Wianek jest subtelną dekoracją, która otaczając znicz może stworzyć doskonałą i wyważoną kompozycję.

Kwiaty na cmentarz na każdą porę roku

Pięknie kwitnące, wiosenne kwiaty potrafią przyciągnąć uwagę każdego. Wiosenną kompozycję nagrobną można stworzyć na przykład ze stokrotek, bodziszków, floksów, ciemierników, pierwiosnków czy bratków. Bardzo dobrze sprawdzą się także prymulki i zawilce. Na nagrobku można także postawić kwiatki w doniczce. Przed zbliżającym się Świętem Zmarłych można zakupić na przykład chryzantemy. Cieszą się one zdecydowanie największą popularnością spośród roślin cmentarnych. Chryzantemy mają bardzo dużą liczbę odmian o niezwykle interesujących kwiatostanach. Kwiaty mogą być żółte, białe, bordowe czy różowe. Następne kwiatki w doniczce, które można zakupić to wrzosy i wrzośce. Jeśli zależy nam na tym, aby kwiaty były wytrzymałe i mało wymagające, powinien postawić na pelargonie. Oprócz powyżej wymienionych kwiatów doniczkowych, warto też wybierać gazanie, niecierpki, plektrantusy, kapustę ozdobną, mrozy i róże miniaturowe.

Kwiaty do wazonu

Kwiaty umieszczone w wazonie bądź gazonie doskonale się prezentują niezależnie od pory roku. Doskonałym wyborem na lato będą lilie, mieczyki, nachyłki i gerbery. Lilie od wieków są kojarzone z grobami, ponieważ symbolizują życie wieczne. Kwitną na żółto, biało oraz łososiowo. Z kolei mieczyki są bardzo wysokie, ich łodygi mogą osiągać nawet 1 metr wysokości. Nachyłki cechuje bardzo duża wytrzymałość, kwitną na żółtoczerwono. Gerbera posiada kwiatki wielokolorowe. Przygotowaliśmy gotowe kompozycje w gazonie.

Nadchodzący okres Wszystkich Świętych to czas zadumy oraz tęsknoty za bliskimi. Kompozycje nagrobne tworzymy z myślą o Was i Waszych bliskich, dbając o szczegóły oraz odpowiednie połączenie wzorów i kolorów.

Więcej wzorów kompozycji nagrobnych oraz półproduktów, z których można je samodzielnie wykonać znajdziecie pod tym linkiem - Artykuły na Wszystkich Świętych.

Galeria zdjęć

Ilość recenzji: 0 · Dodaj pierwszą recenzję