Możesz złożyć zamówienie z rabatem ogólnym bez zakładania konta. Zachęcamy jednak do logowania się lub rejestracji. Aby móc korzystać z indywidualnego rabatu skontaktuj się z Działem Sprzedaży.

Łańcuchy choinkowe - tanie czy dobre?

20 listopada 2013

Idą Święta. Jak co roku zakupowy szał. Kupujemy prezenty, ale myślimy już o choince i choinkowych ozdobach. Kupujemy lampki, bombki oraz łańcuch na choinkę...

Czy można mówić o jakości łańcuchów choinkowych?

Zapewne nie odkryję Ameryki, mówiąc, że możemy kupić tanie lub dobre. Te tańsze zwykle wiążą się ze słabszą jakością. Lepsze są pewnie droższe. Ale to tylko domniemanie. Aby być pewnym, porównajmy różne łańcuchy choinkowe.

Żeby porównywać, musimy określić kryteria. Niektórzy producenci podają parametr gęstości. Oprócz tego możemy porównać także sztywność i elastyczność, trwałość kolorów, długość i średnicę.

Gęstość łańcuchów choinkowych – jednostka PLY

Gęstość girland wyrażona jest przez jednostkę PLY. Np. girlanda lub łańcuch choinkowy o gęstości 5 PLY - co to znaczy?

Nic innego jak to, że do produkcji 1 metra bieżącego łańcucha choinkowego zużyto 5 metrów bieżących folii. Co z tego wynika? Że im większa wartość PLY, tym łańcuch będzie ładniejszy, bardziej gęsty, ale i droższy, bo do jego produkcji użyto większej ilości surowca.

Powyższe przedstawiamy porównanie łańcucha o gęstości 6 PLY do taniego łańcucha dostępnego w supermarketach. Wnioski? ...pozostawiamy je Państwu.

Sztywność i elastyczność łańcuchów

Cóż, o tym, czy łańcuch jest sztywny przekonamy się od razu – wystarczy dotknąć. Ale elastyczność? Niestety łańcuch musi najpierw poleżeć rok w pudle za szafą. Dopiero wówczas możemy stwierdzić, że materiał, z którego wykonano ozdobę był elastyczny lub nie...

Na fotografii powyżej pokazaliśmy łańcuch z niemieckiej folii, który wg zapewnień producenta może leżeć latami nie odkształcając się. Obok widać łańcuch ...z folii chińskiej. Choć gęsty i miły w dotyku, dość wygnieciony.

Hologramy na choinkę?

W ostatnim czasie obserwowaliśmy różne mody: na kolory złote i czerwone, srebrne i filetowe. Aktualnie furorę zdają się robić tzw. łańcuchy hologramowe, czyli z folii mieniącej się wieloma kolorami. Hologramy znamy z filmów Si-Fi lub choćby z oryginalnych dysków z muzyką czy oprogramowaniem, które są znakowane właśnie hologramami.

Trwałość kolorów łańcuchów choinkowych

Na szczęście łańcuchy używamy zwykle w okresie świątecznym, czyli zimą, kiedy wcześnie robi się ciemno. Co więcej, stosujemy je we wnętrzach. To dobrze, bo kolory bledną głównie za sprawą słońca. W ciągu roku, kiedy girlandy chowamy do pudeł, kolory nam nie wypłowieją.

Długości i średnice girland choinkowych

Łańcuchy występują w różnych długościach i średnicach. Średnica waha się od 2 cm do nawet 15 cm. Długość? Hmmm... Od 1 m do 5? Kto to wie? ;)

Oczywiście im większe te parametry, tym łańcuch droższy, bo te także wpływają na ilość zużytego materiału. Niewiele ma to jednak wspólnego z jakością - te parametry to kwestia gustu i przeznaczenia ozdób.

Podsumowanie

Jak zwykle stajemy przed dylematem, czy interesuje nas produkt ładny czy super tani? Na szczęście łańcuchy choinkowe dostępne w ofercie firmy Faktor są bardzo dobrej jakości, ale mają dość przystępne ceny. Proszę sprawdź również naszą ofertę na bombki plastikowe.

Ilość recenzji: 3 · Pokaż recenzje · Dodaj recenzję