Kwiaty i Rośliny Sztuczne · Hurtownia i Sklep Internetowy

Chryzantemy na Wszystkich Świętych

23 lipca 2012

Chryzantemy (złocienie) to kwiaty z rodziny astrowatych, liczące około 50 gatunków. W naturze występują głównie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. W Polsce jest tylko jeden gatunek rosnący dziko - chryzantema Zawadzkiego.

Chryzantemy znane od wieków

Historia uprawy chryzantem sięga ponad 2500 lat. Pierwszy zapis na temat uprawy chryzantem pochodzi z roku 500 p.n.e., a jego autorem był Konfucjusz - chiński uczony i filozof.

Chryzantema w Europie

Chryzantemy pojawiły się w Europie ok. XVII za sprawą Holendrów, natomiast w XVIII w. zostały opisane przez Karola Linneusza, szwedzkiego botanika. To jemu, te azjatyckie kwiaty, zawdzięczają swoją nazwę - chrysanthemum (z greckiego chrys - złoty, anthemon - kwiat). Ze względu na bogaty wygląd i wielobarwność, chryzantemy od razu zaczęły cieszyć się ogromną popularnością.

Historia chryzantemy w Polsce

Złocienie zaczęto uprawiać w Polsce dość późno, bo pod koniec XIX w. Znano je wprawdzie już wcześniej, jednak wówczas sprowadzano je z zagranicy. Pierwszą polską notatkę o chryzantemach można znaleźć w czasopiśmie ogrodniczym z roku 1887, a jej autorem był Józef Brzeziński - student Paryskiej Sorbony, późniejszy profesor ogrodnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W artykule zachęcał do uprawy chryzantem w Polsce, ze względu na ich atrakcyjny wygląd.

Chryzantema symbolem żałoby i śmierci

W wielu krajach europejskich chryzantemy są symbolem żałoby i śmierci - ozdabia się nimi groby zmarłych, robi z nich wieńce i wiązanki pogrzebowe. Tradycja ta sięga wielu pokoleń.

Chryzantemy są łączone z okresem Wszystkich Świętych również ze względu na późną porę kwitnienia (trwającą od sierpnia nawet do końca listopada). Żywe kwiaty chryzantemy są uprawiane głównie w doniczkach oraz na kwiaty cięte w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych.

Sztuczne główki chryzantemy

W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór sztucznych główek kwiatowych chryzantem dostępnych w wielu kolorach. Oferujemy wiele kształtów i kolorów – również tych, które nie są uprawiane w Polsce bądź w ogóle nie występują w naturze. Dzięki tak szerokiej gamie produktów możliwe jest tworzenie najrozmaitszych kompozycji i wieńców.

Sztuczne bukiety i gałązki chryzantem

Jesteśmy wiodącym dostawcą nie tylko główek, ale także sztucznych bukietów i gałązek chryzantemy. Wśród wielu wzorów dostępne są zarówno kwiaty bardzo wysokiej jakości jak również artykuły, w których szczególną uwagę zwrócono na atrakcyjną cenę.

Na szczególną uwagę zasługują także sztuczne liście chryzantemy oraz sztuczne łodygi chryzantemy, które można kupić oddzielnie.

Przykładowe zdjęcia chryzantemy

Ilość recenzji: 0 · Dodaj pierwszą recenzję